Úspech vedie cez samohodnotenie

12.06.2016

Konkurencieschopnosť vychádza zo schopnosti podniku spojiť niekoľkoko konceptov. To je možné dosiahnuť uplatňovaním systémom/modelom kvality. Jeho podstata je založená na zapájaní všetkých zainteresovaných strán. Zámerom je zlepšenie, tzv. nájsť riešenia, možnosti, medzery, nové postupy a cesty. Uplatňovanie metód samohodnotenia umožní podniku uspieť v konkurenčnom prostredí. Dôležitým predpokladom k úspešnému pokroku je vybudovanie vhodného prostredia. Samohodnotenie podnikových aktivít zohráva kľúčovú úlohu najmä v dnešnom období globálnych výziev.

Samohodnotenie ako zdroj kontinuálneho rozvoja a neustáleho zlepšovania sa

Problematikou samohodnotenia sa zaoberajú predovšetkým manažéri resp. špecialisti kvality. Pod samohodnotením rozumejú komplexný proces zlepšovania ponúkajúci príležitosť optimalizovať procesy. 

Predpoklady úspešnosti implementácie systému kvality resp. samohodnotenia vo väzbe na kvalitu a vzhľadom na kompetencie a zodpovednosti možno vidieť v nasledujúcich oblastiach:
 ® väzba na stratégiu podniku – prispievanie k strategickým podnikovým cieľom s využitím konkurenčných výhod podniku a v nadväznosti na vykonané analýzy a vytvorenie plánov,
 ® reakcia na zmeny – kontinuálne monitorovanie a hodnotenie pokroku a uplatnenie súboru kritérií (kvantitatívnych, kvalitatívnych)
 ® riziká a príležitosti – analýzy rizík projektu (použiť pokročilý prístup ku kvantifikácii rizika projektu, napríklad simuláciu Monte Carlo); ak sa projekt pripravuje na rôznych oddeleniach, je potrebné pripraviť spoločný scenár hodnôt externých faktorov projektu. 

Kľúčové prvky samohodnotenia

Na základe analýzy literatúry možno konštatovať, že na samohodnotenie významne prispieva ... základných prvkov, ktoré vplývajú na samotnú kvalitu samohodnotenia. Všetky väzby medzi jednotlivými prvkami prebiehajú s orientáciou na zákazníka. Samohodnotenie aktivít podniku je chápaný ako ucelený systém vychádzajúci zo stratégie podniku zahrňujúci znalosti, procesy, ciele a metriky s primaou väzbou na kontinuálny rozvoj. Stredobodom je zákazník a výstupom je hodnota. 

Strategický manažment

Úlohou manažmentu je vytvorenie takého pracovného prostredia, ktoré podporuje otvorenú, adaptabilnú a  tzv. up-to-date atmosféru. Koncepcia neustáleho rozvoja vychádza zo stratégie podniku, ktorá predstavuje základný stavebný kameň, na ktorom môže byť budovaný systém samohodnotenia. Má dlhodobý charakter. Pri stanovovaní stratégie sa využíva plánovanie (stanovovanie cieľov a analýza podmienok). Pri uplatňovaní samohodnotenia je potrebné vychádzať z komplexnej analýzy podniku. Analýza súčasnej situácie je východiskom pre zhodnotenie úrovne uplatnenia princípov manažérstva kvality a smerovania podniku, pomocou ktorého sa identifikujú príležitosti na zlepšovanie a smerovanie na vyššiu úroveň zodpovednosti a kvality poskytovaných služieb. Identifikované príležitosti by mali byť zahrnuté do akčného plánu zlepšovania sa a v záujme zefektívnenia činnosti, aktivít a zvyšovania výkonnosti by mali byť integrované do systému riadenia výkonnosti s podporou vedenia.

Samohodnotenie vo svete

Môžeme sa stretnúť s viacerými prípadmi, kedy spoločnosti využili samohodnotenie alebo kontinuálne zlepšenie, ktoré im pomohlo pri uskutočňovaní podnikových cieľov a mohli úspešne čeliť hyperkonkurencii na trhu. 

Na miesto záveru

Snahou podniku by malo byť hľadanie príležitostí na rozvoj. Stratégia vychádzajúca z princípov manažérstva kvality by predstavovala pre podnik konkurenčnú výhodu a možnosť určovania hlavných trendov v danom odvetví. Predpokladom úspechu je zabezpečenie súladu úžitku pre zákazníka, ceny a nákladov. Je nevyhnutné zabezpečiť znižovanie nákladov a zvyšovanie hodnoty pre zákazníka, čím sa  dosiahne aj hodnota pre podnik. 

Podnikom sa odporúča pravidelne hodnotiť aktivity a zamerať sa na synergiu troch dimenzií: ekonomickej výkonnosti, sociálnej angažovanosti a environmentálnej zodpovednosti. Integrácia uvedených troch aspektov spoločenskej zodpovednosti do podnikových procesov môže pre podniky znamenať konkurenčnú výhodu. Je však na vedení, ako uchopí koncept spoločenskej zodpovednosti a systém kvality.

© 2004-2024 PhDr. Bc. Zora Németh, LL.M.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!